Impact op Klimaat

Samen werken aan een betere leefomgeving voor iedereen, betekent ook dat we actief willen bijdragen aan een groenere wereld. Dat doen we door ervoor te zorgen dat onze facilitaire dienstverlening en onze dienstverlening in zorg en welzijn een neutrale invloed heeft op het klimaat. Want als het goed gaat met het klimaat en de wereld om ons heen, dan voelen we dat zelf ook. Onze keuzes als het gaat om gebouwen, energie, vervoer, IT, inkoop en voedsel kunnen een grote impact hebben op het klimaat. We zijn immers een groot werkgever, met bijna 22.000 collega’s. Daarom zijn we ons zeer bewust van de mogelijkheden die we hebben en de keuzes die we maken.

Meer lezen over dit onderwerp? Neem dan ook een kijkje in onze CSRD-verslaglegging van deze Sociaal & Duurzaam bouwsteen.

Impact op Klimaat

Samen werken aan een betere leefomgeving voor iedereen, betekent ook dat we actief willen bijdragen aan een groenere wereld. Dat doen we door ervoor te zorgen dat onze facilitaire dienstverlening en onze dienstverlening in zorg en welzijn een neutrale invloed heeft op het klimaat. Want als het goed gaat met het klimaat en de wereld om ons heen, dan voelen we dat zelf ook. Onze keuzes als het gaat om gebouwen, energie, vervoer, IT, inkoop en voedsel kunnen een grote impact hebben op het klimaat. We zijn immers een groot werkgever, met bijna 22.000 collega’s. Daarom zijn we ons zeer bewust van de mogelijkheden die we hebben en de keuzes die we maken.

Onze impact op het klimaat

Als Facilicom Groep hebben wij een duurzaamheidsbeleid ontwikkeld om de negatieve impact van onze activiteiten op het klimaat te verminderen, maar ook om risico’s te beheersen én kansen te benutten die voortvloeien uit klimaatverandering. Ons beleid heeft als doelstelling de CO₂-uitstoot van onze eigen activiteiten te verminderen en richt zich op het verduurzamen van onze bedrijfsvoering en het versterken van de concurrentiepositie van onze organisatie, gezien het belang van duurzaamheid in onze leefomgeving. Ook in 2025 hebben wij hierin gerichte en meetbare stappen gezet, onder andere door de inzet van verduurzamingsmaatregelen, het toenemende gebruik van hernieuwbare energiebronnen, het verder elektrificeren van ons wagenpark en de verdere verduurzaming van onze gebouwen.

Een duurzame leefomgeving, voor nu en later

Onze ambitie is duidelijk, in 2030 willen wij 90% CO₂-neutraal opereren in onze eigen operatie/bedrijfsvoering (Greenhouse Gas (GHG) Protocol, scope 1 en 2). Dit betreft voornamelijk ons wagenpark en onze gebouwen. Dit vertalen wij elk jaar opnieuw in concrete maatregelen binnen onze kantoren, ten behoeve van onze mobiliteit, bedrijfsvoering en onze dienstverlening. Duurzaamheid betekent voor ons het ontwikkelen van oplossingen die bijdragen aan een evenwichtige balans tussen mens, maatschappij en milieu. Deze visie sluit direct aan bij onze kernwaarde Elke dag beter.

Onze ambitie? Een elektrisch wagenpark in 2030

Het is onze ambitie om in 2030 een volledig elektrisch wagenpark te hebben. Om deze ambitie daadwerkelijk te realiseren, kunnen vanaf januari 2025 alleen nog maar elektrische personenauto's worden besteld. Om het gebruik van elektrische auto’s te stimuleren bieden we collega’s aanvullend de mogelijkheid om thuis een laadpaal te laten plaatsen. Om ervoor te zorgen dat collega’s minder de auto als vervoersmiddel gebruiken, heeft Facilicom Groep NS-Business Cards beschikbaar gesteld voor collega’s met een leaseauto. Wij hopen dat wij zo het aantal zakelijke autokilometers verminderen en de CO₂-uitstoot verder terugdringen. Collega’s kunnen kosteloos gebruik maken van deze NS-Business Card, zowel voor zakelijke reizen als voor woon-werkverkeer. Maar we doen nog meer. We hebben ook bandenpompen geïnstalleerd op onze kantoorlocaties in Schiedam, Schijndel en Rotterdam om collega’s te helpen hun autobanden optimaal op spanning te houden. Goed opgepompte banden zorgen voor een lager brandstofverbruik, wat bijdraagt aan de vermindering van CO₂-uitstoot en brandstofkosten. Met deze maatregel bevorderen we op een eenvoudige manier duurzamer rijgedrag onder collega’s.

Ons stimuleringsbeleid met betrekking tot elektrische voertuigen blijkt effectief. Ook het aantal elektrische bestelbussen wordt stap voor stap verder uitgebreid. Op onze Facilicom Groep kantoorlocaties in Nederland en België staan inmiddels al 156 laadpalen en dit aantal groeit snel. Zo maken we elke rit een stukje groener. In 2025 zijn er 380 fossiele brandstof auto’s en bestelbussen vervangen door een elektrische variant. Dit brengt het aandeel zakelijke elektrische personenauto’s en bestelbussen op een totaal van respectievelijke 51% en 14%. Door het elektrificeren van ons wagenpark wordt logischerwijs een forse toename verwacht in ingekochte elektriciteit, naast een afname in brandstofverbruik van fossiele brandstoffen. Omdat het momenteel nog niet mogelijk is om de herkomst van de laadstroom voor elektrische voertuigen altijd goed te herleiden, wordt deze nu nog als grijze stroom geclassificeerd en telt dit mee als fossiele energieconsumptie. In de toekomst verwachten we deze stroom beter te kunnen classificeren, waardoor de consumptie van fossiele energie verder kan worden afgebouwd. Door het wagenpark in de toekomst van groene stroom te voorzien, zorgen we ervoor dat de mobiliteit van onze organisatie zero-emissie is. We zijn er nog niet, maar we zijn goed op weg!

Ons Strategisch Huisvestingsplan; koersvast

Het Strategisch Huisvestingplan is opgesteld om onze duurzaamheidsdoelstellingen te integreren in het beleid voor kantoor- en werklocaties. De belangrijkste uitgangspunten van dit plan zijn: het gasloos maken van onze eigendomspanden, het in gesprek gaan met de verhuurders voor het verduurzamen van de huurpanden, een zo hoog mogelijke energie-efficiëntie en een zo laag mogelijke CO₂-uitstoot.

Een belangrijke maatregel die volgens planning loopt, is de continuering van de inkoop van groene stroom voor de panden waar Facilicom Groep zelf de energie inkoopt. Jaarlijks wordt ruim 4 miljoen kWh ingekocht. Hiermee kan, op basis van de huidige emissiefactoren, een CO₂-reductie worden gerealiseerd van 1.600 ton CO₂ per jaar. We zetten het programma voor de inkoop van groene stroom met Garantie van Oorsprong (GvO) ook onverminderd voort. Bovendien onderzoeken we de inzet van groengascertificaten om het resterende gasverbruik verder te verduurzamen en de CO₂-uitstoot te beperken.

Voor onze eigendomspanden streven we ernaar om alle locaties volledig gasloos te maken. Per locatie worden concrete plannen uitgewerkt, waarbij onder meer wordt ingezet op elektrificatie van verwarmingssystemen, de installatie van warmtepompen en zonnepanelen, en het verbeteren van de energieprestatie van de panden. Met de plaatsing van zonnepanelen verminderen we onze afhankelijkheid van fossiele brandstoffen en vergroten we het aandeel van zelf opgewekte duurzame energie.

Op onze locatie in Rotterdam aan de Geyssendorfferweg zijn de oude zonnepanelen in 2025 vervangen door 228 nieuwe zonnepanelen met een vermogen van 430 Wattpiek. De installatie heeft een potentiële opbrengst van 90.288 kWh per jaar. Op deze locatie zijn tevens warmtepompen geplaatst in een hybride opstelling. Hierdoor kan de loods en het kantoor primair elektrisch worden verwarmd. In combinatie met de opwekking uit zonnepanelen zorgt dit ervoor dat de bedrijfsvoering op deze kantoorlocatie grotendeels CO₂-neutraal kan worden uitgevoerd.

Voor huurpanden werken we binnen het strategisch huisvestingsplan nauw samen met verhuurders om verduurzamingsmaatregelen te realiseren, zoals gasloos verwarmen en het vergroten van de mogelijkheden voor elektrisch vervoer. Wanneer verduurzaming onvoldoende prioriteit krijgt van verhuurders, wordt actief gezocht naar nieuwe, gasloze locaties die aansluiten bij onze duurzaamheidsambities. Tot op heden heeft ons Strategisch Huisvestingsplan ertoe geleid dat onze locatie in Eindhoven is samengevoegd met de locatie in Schijndel. Ook zijn twee kantoorlocaties in België samengevoegd en verhuisd naar een nieuwe locatie die volledig elektrisch is.

Tot slot zijn we continu op zoek naar nieuwe middelen. Dit ter bevordering van de energie-efficiëntie van onze panden. Met deze gecombineerde aanpak blijven wij als Facilicom Groep gericht werken aan het verduurzamen van onze gebouwen en daarmee aan het realiseren van de klimaatdoelstellingen richting 2030.

Elke dag beter

Duurzame oplossingen

Vanuit onze facilitaire dienstverlening spelen wij een directe rol in het verminderen van energieverbruik, het optimaliseren van afvalstromen en het verantwoord inzetten van materialen bij onze klanten. We voelen en nemen hierin onze verantwoordelijkheid door het toepassen van duurzame oplossingen die tegelijk kostenbesparend zijn en de impact op het milieu verkleinen. En ook door onze klanten dagelijks te ondersteunen bij het behalen van hun duurzaamheidsdoelstellingen. Dat doen we door onze kennis te delen en gericht advies te geven. Zo zetten we woorden om in daden.

Innovaties

We volgen innovaties op dit vlak. Op weg naar een volledig elektrisch wagenpark zoeken we bijvoorbeeld ook naar tussenoplossingen. Zo hebben we in 2024 onderzocht hoeveel CO₂-uitstoot onze dieselbussen kunnen besparen tot het einde van hun levensduur met Hydrotreated Vegetable Oil (HVO), een hernieuwbare brandstof geproduceerd uit plantaardige oliën en restvetten. HVO kan tot 90% minder CO₂ uitstoten dan fossiele diesel. Dit project is in 2025 succesvol gestart en zal ook in 2026 worden voortgezet.

Ketenverantwoordelijkheid

In 2024 is een onderzoek gestart om inzicht te krijgen in de (indirecte) CO₂-uitstoot binnen de keten waar wij als Facilicom Groep onderdeel vanuit maken. Over 2025 is dit gerapporteerd, dit geeft ons de kans gerichter maatregelen te nemen om de CO₂-uitstoot verder te verminderen.

Lees meer in het CSRD-verslag

Totale CO₂-uitstoot Facilicom Groep 2019-2025

Een betere leefomgeving voor iedereen, ook achter je scherm

Samen aan een betere leefomgeving voor iedereen, dat geldt ook voor wat er achter de schermen gebeurt. Want elke laptop, e-mail en dataverbinding gebruikt energie. En ook dát heeft impact op het klimaat. Daarom werken we binnen onze familie van bedrijven aan duurzame IT: slimmer, bewuster en groener omgaan met technologie. Wij geloven dat vooruitgang niet altijd zit in meer, maar ook in beter, door digitale keuzes te maken die samen een groot verschil opleveren.

Slim omgaan met technologie

Onze IT duurzaam maken begint bij de bron: de IT-middelen (hardware) die wij gebruiken. Wij kiezen bewust voor IT-middelen, zoals een laptop en telefoon, die lang meegaan en minder vaak vervangen hoeven te worden. Van gemiddeld drie naar vijf jaar, wat tot CO₂-uitstoot verminderd.

Al onze laptops zijn Energy Star-gecertificeerd en verbruiken 30-40% minder energie dan standaard modellen. De nieuwste laptops bestaan voor 80% uit gerecycled metaal en voor 30% uit gerecycled plastic. Collega’s kunnen binnen Facilicom Groep op steeds meer locaties zelf het formaat laptop en een bijbehorende tas kiezen, waarbij de keuze voor een eigen tas ook een duurzame optie is. Daarnaast is 70% van de door ons bestelde nieuwe laptops per boot in plaats van per vliegtuig vervoerd, dat leidt tot aanzienlijk minder CO₂-uitstoot.

Een tweede leven

Daarnaast kopen we refurbished iPads, testen we accessoires op functionaliteit en duurzaamheid, en werken we samen met een gecertificeerde partner om onze laptops direct te kunnen repareren. IT-middelen, die we niet meer nodig hebben, krijgen een tweede leven. Zo worden afgeschreven laptops verkocht en gaat de opbrengst naar onze Facilicom Groep Foundation, waarmee we maatschappelijke projecten ondersteunen. In 2024 en 2025 is een totaalbedrag van € 49.933 gedoneerd. Van alle hardware die niet kan worden hergebruikt (E-waste), wordt 87,45% teruggewonnen als materiaal en 11,16% benut voor energieterugwinning. Het resterende afval bestaat uit 0,42% thermische verwerking en 0,76% stort, wat neerkomt op een totaal afvalpercentage van 2,18%. Ook achter de schermen zetten we stappen. Ons eigen fysieke datacenter is stopgezet en al onze systemen draaien nu volledig in de Europese Cloud van Microsoft. Dit zorgt voor een vermindering van 60% CO₂-uitstoot.

Minder kilometers, minder verspilling

In onze logistiek en ons dagelijks gebruik, maken we ook bewuste en duurzame keuzes. Door onze IT-middelen op steeds meer locaties uit voorraad te leveren in plaats van op bestelling, besparen we kilometers én tijd.

Op naar 2026!

Onze ambities stoppen hier zeker niet. In 2026 zetten we verdere stappen om onze IT-voetafdruk structureel te verkleinen. Ook onderzoeken we hoe we met slimme sensoren onze kantoren duurzamer kunnen gebruiken, door bijvoorbeeld efficiënter gebruik van onze vergaderruimtes en drukte op onze kantoren beter te monitoren.

Daarnaast kijken we kritisch naar onze dataopslag en clouddiensten. We onderzoeken hoe we weinig gebruikte data zo duurzaam mogelijk kunnen opslaan, met minimaal energieverbruik. Tegelijkertijd verkennen we tools die het voor collega’s eenvoudiger maken om bestanden op te schonen. Voor nieuwe collega’s wordt een module ontwikkeld waarmee zij vanaf hun onboarding worden meegenomen in duurzaam werken en bewust omgaan met IT. Ook onderzoeken we de mogelijkheden van eSIM, zodat minder collega’s twee telefoons nodig hebben. Daarmee besparen we op de productie van toestellen, waar de grootste CO₂-uitstoot plaatsvindt. En dankzij onze nieuwe technologie, zoals het Workforce Experience Platform, weten we bovendien precies wanneer een laptop toe is aan vervanging. Zo voorkomen we verspilling en werken we efficiënter.

Wij zijn ervan overtuigd dat technologie een krachtig middel is wanneer we het goed gebruiken. Door bewust om te gaan met wat we kopen, gebruiken en bewaren, verkleinen we onze ecologische IT-voetafdruk en vergroten we onze maatschappelijke impact. Zo maken we samen het verschil. Elke dag opnieuw.

Flitsnieuws

Inkoop

Eind 2024 is onze duurzame inkoopcode vernieuwd, die we in 2025 benut hebben in onze nieuwe overeenkomsten. Ook hebben onze collega’s in de divisies dit jaar weer hard gewerkt aan circulaire inkoop.

Afval

Ook hebben wij ons ingezet voor het reduceren van afval bij onze klanten, door het implementeren van slimme oplossingen als Lesseau: de zeep zonder plastic verpakking.

Voeding

Onze divisie Food&i zet volop in op het verminderen van voedselverspilling.

Bedrijfskleding

We trekken samen met keten­partners op in het project voor nieuwe bedrijfskleding, ook in 2025. De divisies zijn de kledingpakketten aan het samenstellen, waar duurzaamheid één van de belangrijkste criteria is.

Innovatie

Onze divisie Gom heeft dit jaar onder andere de circulaire handschoen Gloovy gelanceerd.

Lees meer over onze Sociaal & Duurzaam bouwblokken

Sociaal Werkgeverschap

Lees meer

Leiderschap & Cultuur

Lees meer

Mens & Maatschappij

Lees meer

Impact op Klimaat

Lees meer

Meer lezen over dit onderwerp? Neem dan ook een kijkje in onze CSRD-verslaglegging van deze Sociaal & Duurzaam bouwsteen.

CSRD-verslag Impact op Klimaat